Jak sprawdzić historię pojazdu po numerze rejestracyjnym?

Artur
wrzesień02/ 2022

Chcesz kupić samochód z rynku wtórnego? Zanim złożysz swój podpis na umowie, lepiej zastanów się dwa razy. Wśród sprzedawców nie brakuje nieuczciwych osób pragnących wzbogacić się na niewiedzy kierowców. Jeśli chcesz mieć pewność, że samochód, który nabywasz, jest w dobrym stanie technicznym i pochodzi z legalnego źródła, sprawdź historię pojazdu po numerze rejestracyjnym. W jaki sposób możesz to zrobić? Sprawdź!

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym – jak ją sprawdzić?

Aby dokładnie sprawdzić pojazd, który Cię interesuje, nie musisz ruszać się z domu. Okazuje się, że historia pojazdu po numerze rejestracyjnym dostępna jest w sieci, a dokładniej na stronie historiapojazdu.gov.pl uruchomionej w 2014 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji. W serwisie gromadzone są najważniejsze dane na temat każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu mechanicznego, na przykład rok produkcji, wypadki, przebieg, informacje na temat obowiązkowego ubezpieczenia OC. Aby zyskać wgląd w dane, wystarczy wypełnić prosty formularz. Do zalogowania niezbędna będzie znajomość  numeru rejestracyjnego samochodu, daty pierwszej rejestracji i numeru VIN. Wszystkie te dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Niestety, polska baza danych okazuje się bezużyteczna w przypadku kupna samochodu zza granicy.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Dodatkowym zabezpieczeniem dla kupującego jest sprawdzenie samochodu z doświadczonym fachowcem. Zaufany mechanik dokładnie „prześwietli” pojazd w poszukiwaniu ewentualnych mankamentów zaniżających wartość pojazdu i negatywnie wpływających  na jego bezpieczeństwo.