Wybieramy nowe okna: aluminiowe czy PCV?

Artur
listopad15/ 2022

Kupno nowych okien wymaga rzetelnego przygotowania. Aby nowe okna dobrze służyły przez wiele lat, należy zwrócić uwagę na wiele ważnych parametrów: przenikalność cieplną, dźwiękoszczelność, rodzaj oszkleń, zastosowane zabezpieczenia, konstrukcję… Ważnym elementem każdego okna są ramy. To, jak dobrze okno będzie spełniało swoją rolę, zależy w dużej mierze właśnie od budulca ram. Ponadto, profile wpływają na estetykę wnętrza i fasady. Wśród najpopularniejszych na rynku wariantów wyróżniamy okna z ramami z PCV, drewna i aluminium. Jakie okna wybrać: plastikowe, drewniane czy aluminiowe? Sprawdź!

Jakie wybrać okna: aluminiowe czy PCV? A może drewniane? Rozwiewamy wątpliwości

Okna aluminiowe czy PCV? A może interesują Cię modele drewniane? Osobom szukającym dobrych okien w przystępnej cenie eksperci polecają modele z PCV. Wytrzymałe tworzywo sztuczne jest odporne na czynniki zewnętrzne, nie wymaga szczególnej troski o jego strukturę i łatwo utrzymać je w czystości. Z drugiej strony, PCV ma stosunkowo niewielką odporność mechaniczną i stabilność.  Z tego względu nie produkuje się z niego modnych, wielkoformatowych przeszkleń z wąskimi profilami.

Okna drewniane – powrót klasyka

Okna z ramami drewnianymi cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. Przeszklenia osadzone w pięknie wybarwionych, nieregularnie usłojonych ramach wnoszą do wnętrz klasę, elegancję i ciepło. Drewniane okna charakteryzują się doskonałymi parametrami, są odporne na wysokie temperatury. Mogą zachować swoją nienaganną formę nawet przez 50-60 lat, jeśli tylko będą odpowiednio konserwowane.

Chłodne aluminium

Okna aluminiowe sprawdzają się w nowoczesnych budynkach. Ramy w chłodnych odcieniach antracytu, szarości czy granatu podkreślają surowość i awangardowość projektu. Aluminiowe okna są efektowne, odporne na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Produkuje się z nich designerskie okna panoramiczne z bardzo wąskimi profilami. Warto jednak pamiętać, że aluminium jest przewodnikiem ciepła i dźwięku, co negatywnie wpływa na parametry okien.