Ubezpieczenie samochodu – przydatne informacje

Artur
lipiec12/ 2023

Posiadacze samochodów powinni być świadomi obowiązków związanych z pojazdami mechanicznymi. Ubezpieczenie samochodu to jeden z najważniejszych dokumentów, które pozwala na zabezpieczenie finansowych roszczeń osób poszkodowanych przez posiadacza polisy. Ubezpieczenie samochodu w Polsce jest obowiązkowe – jest to polisa OC. Czy jest to jedyna forma zabezpieczenia dla nas?

Ubezpieczenie samochodu w formie polisy OC

Polisa ubezpieczeniowa OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, które sprawdzane jest podczas każdej kontroli drogowej. Ubezpieczenie takie jest ważne rok – przed jego zakończeniem konieczne jest opłacenie kolejnej polisy. Jazda bez ważnego OC skutkuje nie tylko dotkliwymi karami finansowymi, ale też mandatem. Dodatkowo, jeśli na drodze uszkodzimy inne samochody, za naprawę będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie samochodu OC nie ma stałej ceny – wysokość składki zależy od wielu czynników, w tym wieku ubezpieczającego, wieku i marki samochodu, miejsca rejestracji czy posiadanych zniżek. Ubezpieczenie OC zakupić można przez Internet – to wygodna forma zakupu, która pozwala na oszczędność pieniędzy i czasu.

Ubezpieczenie samochodu AC – co musimy wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko obowiązkowa polisa. Ubezpieczyciele proponują ubezpieczenie w formie AC czyli autocasco. Tego rodzaju polisa dedykowana jest dla posiadaczy samochodów nowych i kilkuletnich. Dzięki autocasco możliwe jest zlikwidowanie szkody oraz odzyskanie pieniędzy w razie kradzieży czy całkowitej szkody pojazdu. Ubezpieczenie samochodu tego typu pozwala na określenie zakresu ochrony – im szerszy zakres, tym wyższa składka polisy. Ubezpieczenie AC można zakupić wspólnie z ubezpieczeniem OC – taka podwójna polisa będzie korzystna cenowo.

 

ambitches.org -link.com https://beesafe.pl/porady/auto-miejskie-do-15-tys-zlotych/