Jaki powinien być dobry psycholog?

Artur
czerwiec10/ 2022

W momencie kiedy nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z zaistniałymi problemami, warto zasięgnąć pomocy u specjalisty. Często jednak zadajemy sobie pytanie – jaki powinien być dobry psycholog? W końcu chcemy wybrać jak najlepiej, aby czuć się komfortowo, bezpiecznie i mieć świadomość, że jesteśmy w dobrych rękach. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze psychologa?

Na początek należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zależy nam, aby psychoterapia Lublin była przeprowadzana w trybie stacjonarnym grupowym czy indywidualnym? A może interesują nas tylko rozmowy online? Już na tym etapie możemy wykluczyć część psychologów, ponieważ nie każdy posiada w swojej ofercie wszystkie trzy rodzaje terapii. 

 

Dodatkowo jeżeli poszukujemy specjalisty w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, aby zaoszczędzić czas na dojazdach, a tym samym by było nam łatwiej włączyć psychoterapię do planu dnia, warto wpisywać w wyszukiwarkę konkretne frazy np. Psycholog Lublin. Dzięki temu zmniejszymy ilość wyświetlanych ofert do tych odpowiadających naszym preferencjom

 

Kolejna sprawa to opinie, jeśli poczytamy o spostrzeżeniach innych klientów, zdecydowanie łatwiej będzie nam podjąć decyzję, aczkolwiek pamiętajmy, że każdy może mieć inne odczucia i oczekiwania wobec psychologa, dlatego nie powinniśmy z niego rezygnować tylko przez pryzmat opinii

Jaki powinien być idealny psycholog?

Tak jak każdy specjalista tak i psycholog powinien z pełnym zaangażowaniem podchodzić do wykonywanej pracy. Istotne jest także przestrzeganie etyki zawodowej, profesjonalne podejście i szacunek – co jest niezwykle ważne, pracując z drugim człowiekiem. Pomimo że na terapii mamy poczuć się komfortowo, aby móc swobodnie opowiadać o męczących nas sytuacjach, to jednak trzeba pamiętać o zachowaniu pewnych granic. Kategorycznie niedopuszczalne jest umawianie spotkań poza gabinetem, a także wchodzenie w bliższą relację intymną. Oprócz tego psycholog musi być empatyczny, aby być w stanie lepiej zrozumieć emocje oraz sytuacje, w jakich się znajdujemy, ale “nie tracąc przy tym głowy”.

 

Podsumowując dobry psycholog to przede wszystkim taki który posiada odpowiednie kwalifikacje, jest profesjonalny, etyczny i przede wszystkim wie, w jaki sposób nam pomóc.