Jak odnaleźć się podczas emigracji zarobkowej w innym kraju?

Jak odnaleźć się podczas emigracji zarobkowej w innym kraju?
Artur
grudzień05/ 2017

Pomimo że największa fala emigracji zarobkowej miała miejsce 14 lat temu w Polsce, dzisiaj nie brak osób chętnych na to, aby wyjechać za granicę w celach zarobkowych. Zmieniły się jednak kierunki emigracji: dawniej większość z nas myślała o pracy w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj zdecydowanie częściej zwracamy się ku naszym zachodnim sąsiadom oraz krajom skandynawskim. Dlaczego?

Znajdź pracę w swoim zawodzie bez trudu!

Bez wątpienia wybór Niemiec czy Norwegii jako kraju na emigrację nie jest przypadkowy – przede wszystkim jako pracujący obcokrajowcy możemy liczyć na wiele ulg oraz dodatków, które z założenia mają wspomóc nas w aklimatyzacji w nowym kraju. Pamiętajmy jednak, że chcąc skorzystać z wysokich zasiłków socjalnych konieczne jest spełnienie szeregu restrykcyjnych wymogów. Jeśli jednak spełniamy te wymagania – sprawdźmy terminy wypłat Kindergeld. Jeśli pracowaliśmy i żyliśmy w Niemczech z rodziną w określonym czasie możemy się również ubiegać o zwrot pieniędzy z tego samego zasiłku (o ile nie był on oczywiście wcześniej pobierany).

Znalezienie pracy w Niemczech czy w Skandynawii nie będzie trudne – bardzo poszukiwani są tam specjaliści od budowlanki, ale również pielęgniarki, lekarze, inżynierowie, programiści, informatycy i wielu innych. Poszukiwania pracy warto oczywiście rozpocząć jeszcze w Polsce – minął czas, kiedy pracy szukało się tuż po przylocie.

O czym musimy pamiętać podczas pracy za granicą?

Decydując się na wyjazd za granicę koniecznie pamiętajmy o niezbędnych dokumentach i dopełnieniu formalności na miejscu. Musimy mieć stałe miejsce zameldowania oraz konto bankowe – tego ostatniego wymagają