Benefity socjalne dla pracowników w Niemczech

Artur
sierpień08/ 2020

Dla wielu Polaków praca zarobkowa na zachodzie Europy to dalej sposób na szybkie dorobienie się. Do niedawna większość z naszych rodaków decydowała się na wyjazd czasowy, najczęściej przy zbiorach sezonowych czy też przy opiece nad osobami starszymi. Dzisiaj sytuacja ta zmienia się – do Niemiec ciągną rzesze specjalistów z danych branż, którzy chcą nie tylko zarobić, ale również zdobyć doświadczenie.

Praca za granicą – możliwości dla pracownika

Praca w zagranicznych korporacjach czy firmach to przede wszystkim szansa na liczne szkolenia i kursy – wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste w polskich firmach. Pracodawcy zagraniczni chętnie inwestują w swoich pracowników, aby móc w przyszłości korzystać z ich wiedzy. To transakcja, na której korzystają obie strony. Pracownicy z Polski wymieniają również inną kulturę pracy, międzynarodowe środowisko oraz możliwość pracy przy ciekawych projektach. Firmy międzynarodowe bardzo dbają o swoich pracowników, zapewniając im również szereg benefitów, np. karty sportowe, benefity kulturalne. Wyjazd za granicę to również szansa na znaczne poszerzenie horyzontów kulturalnych, zapoznanie nowych ludzi, zmianę środowiska do życia.

Możliwości socjalne dla rodzin

Osoby pracujące legalnie na terenie Niemiec przez określony czas mogą ubiegać się o dodatek socjalny dla dziecka. Kindergeld w Niemczech przyznawane jest na każde dziecko uczące się, dodatek ten wypłacany jest co miesiąc. Również obcokrajowcy mogą wnioskować o Kindergeld dla swoich dzieci – konieczne jest jednak posiadanie statusu nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego. Warto mieć na uwadze, że składając wniosek o Kindergeld w Niemczech jesteśmy zobligowani do złożenia analogicznego wniosku o 500+ w Polsce. O tym, który z wniosków będzie miał pierwszeństwo zadecydują urzędy.