Jak dbać o kostium kąpielowy?

Artur
październik21/ 2022

Gdy kupujemy kostium kąpielowy, skupiamy się na jego wyglądzie i cieszymy na samą myśl o urlopie i pobycie na plaży. Często jednak zapominamy, że tego typu strój wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bez tego szybko się zniszczy i przestanie prezentować estetycznie. Jak dbać o kostiumy kąpielowe?

Czyszczenie kostiumu kąpielowego

Kostium kąpielowy wymaga czyszczenia po każdym użyciu. To szczególnie ważne, zważywszy na fakt, że strój wkładamy bezpośrednio na ciało, bez bielizny ochronnej. Na dodatek kontakt z piaskiem, wilgocią i roślinnością wodną wiąże się nie tylko z powstawaniem zabrudzeń, ale też namnażaniem bakterii. Warto również pamiętać, że materiał kostiumu kąpielowego, który służył nam w morzu lub na basenie, może ulec niszczeniu na skutek działania soli lub chloru.

Co zatem należy robić? Przede wszystkim po zdjęciu stroju trzeba przepłukać go pod bieżącą wodą. Pozwoli to usunąć różnorodne nieczystości, sól osiadłą na tkaninie, a także resztki produktów kosmetycznych, takich jak tłuste kremy czy olejki do opalania, które stosujemy na plaży. Po wizycie na basenie wskazane jest ręczne przepranie stroju z zastosowaniem łagodnego detergentu.

Suszenie kostiumów kąpielowych

Wiele osób zastanawia się, jak suszyć kostium kąpielowy, aby nie wpłynęło to negatywnie na stan tkaniny. Przede wszystkim pamiętajmy, aby po zdjęciu mokrego stroju unikać przechowywania go np. w plastikowej torebce, czego skutkiem będzie dodatkowe mnożenie drobnoustrojów i tworzenie nieprzyjemnego zapachu. Nie używajmy też suszarki do ubrań, której działanie jest niekorzystne w przypadku tego rodzaju materiałów.

Przeprany strój należy możliwie najszybciej powiesić do wyschnięcia w dowolnym zacienionym miejscu. To ważna informacja, ponieważ suszenie kostiumów kąpielowych w pełnym słońcu prowadzi do osłabiania trwałości i elastyczności tkaniny. Strój może znacznie stracić również na wyglądzie – pod wpływem promieni słonecznych kolory będą coraz mniej intensywne.

Prasowanie stroju kąpielowego i dodatkowe informacje

Pamiętajmy także, że kostiumy kąpielowe nie wymagają prasowania. Wysoka temperatura wytwarzana przez żelazko sprawiłaby, że nasz strój mógłby ulec całkowitemu zniszczeniu. Poza tym tkaniny, z jakich wykonuje się kostiumy, są elastyczne. Po wysuszeniu i nałożeniu stroju nie będzie na nim widocznych zagnieceń.

Jeśli chcemy, aby posiadane kostiumy kąpielowe służyły nam jak najdłużej, musimy pamiętać, że niektóre aktywności na basenie wpływają na takie stroje bardzo niekorzystnie. Przykładem jest tu jacuzzi, z którego częste korzystanie rozciąga materiał i powoduje blaknięcie. Z kolei zjeżdżalnia może przysłużyć się do powstawania przetarć i mechacenia tkaniny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kostiumy kąpielowe.