Dobrej jakości okna pasywne

Artur
wrzesień11/ 2019

Okna pasywne to bardzo dobry wybór do domu, jeżeli jesteśmy na etapie wznoszenia swojej inwestycji budowlanej lub na etapie wymiany okien na nowych. Nie można powiedzieć, że są to tylko okna dla bogatych ludzi. Wystarczy tylko wykonać odpowiednią analizę, aby móc się o tym przekonać.

Okna pasywne – specyfika

Wybierając okna pasywne musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego współczynnik przenikania ciepła. Dobrego rodzaju pasywne okna mają ten współczynnik Uw poniżej 0,8 W/m2K. Okna z wyższym współczynnikiem nie mogą już być nazywane pasywnymi ze względu na zbyt dużą utratę ciepła. Bardzo wyraźną cechą charakterystyczną okien pasywnych jest również ich trzyszybowa budowa w solidnej konstrukcji – obudowie. Cena takich okien nie jest niska. Jeżeli jednak wszystko odpowiednio przeliczymy, to pieniądze wydane na zakup okien pasywnych zwrócą nam się w przyszłości pod postacią mniejszych rachunków poniesionych na ogrzewanie całego domu. 

Więcej ciepła

Okna pasywne są po to, aby uniknąć powstawania w domach mostków termicznych. Mówiąc bardziej dokładnie i rzeczowo – dzięki takim oknom ciepło z naszego domu nie będzie uciekać na zewnątrz, a zimno z zewnątrz nie będzie przenikać do środka. Jest to bardzo ważne w szczególności, kiedy mamy do czynienia z dużymi domami jednorodzinnymi i dużymi oknami. Jeżeli chcemy postawić na duże okna w salonie, sypialni i w innych pomieszczeniach, to zwracajmy uwagę na ich pasywność. Im większe okno, tym większa obawa, że jednak takie mostki termiczne będą szybciej powstawać.