O domach drewnianych mówi się w Polsce coraz więcej – wszystko za sprawą coraz większej ilości firm oferujących ten rodzaj inwestycji. Budowa domu drewnianego różni się od klasycznej budowy domu murowanego diametralnie. Co warto wiedzieć o domach drewnianych? Czy sprawdzą się one w polskim klimacie? Jakie są koszty budowy takiego domu?
Dom drewniany dla każdego!
Domy drewniane kojarzone są przede wszystkim ze Skandynawią oraz Kanadą – faktycznie ten rodzaj budownictwa jest tam niezwykle popularny ze względu na szeroką dostępność drewna. Domy w stylu kanadyjskim odznaczają się prostą bryłą, możliwością dobudowywania kolejnych pomieszczeń po latach, jak również lekką konstrukcją. W przypadku tego rodzaju domów jedynym elementem murowanym są fundamenty. Ściany domów przygotowywane są z gotowych komponentów; w ich wnętrzu znajdziemy liczne materiały uszczelniające i izolujące przed chłodem. Klient może dobierać je samodzielnie, w zależności od swoich potrzeb. Jeśli jednak nie posiadamy koniecznej wiedzy z pewnością sprzedawca doradzi nam najlepsze rozwiązanie. Domy drewniane całoroczne możemy wybierać z dostępnych katalogów – producenci udostępniają gotowe projekty domów parterowych, piętrowych, domów z poddaszem do aranżacji, domów z podjazdami czy garażami.
Czy to się opłaca?
Szacuje się, że tanie domy z drewna całoroczne kosztują 30-35% mniej niż w przypadku domu murowanego o takich samych parametrach. Dodatkowo warto dodać, że domy drewniane całoroczne buduje się w błyskawicznym tempie. W przypadku domu w stanie surowym firma oddaje go już po 2-4 miesiącach. Dom w stanie deweloperskim gotowy jest po 4-6 miesiącach. Dodatkowo wykonawca może zaproponować na wykonanie prac wykończeniowych wewnątrz (np. malowanie ścian, instalacja schodów).