Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe?

Artur
luty21/ 2023

Zakup motocykla to z pewnością spory wydatek, ale też spora radość dla miłośnika jednośladów. Nie jest tajemnicą, że motocykle doskonale sprawdzają się w dużych miastach. Pozwalają one na znacznie sprawniejsze poruszanie się z punktu A do B, gdyż miasta pozwalają na ruch motocykli po buspasach. Zanim jednak wyruszymy w drogę na jednośladzie, warto pamiętać o naszych obowiązkach jako właścicielach motocykla.

Jakie ubezpieczenie wykupić?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, a więc również motocykla, zobligowany jest do tego, aby zakupić ubezpieczenie OC. Jest to polisa wymagana przez polskie prawo, która upoważnia do poruszania się po polskich drogach. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to najczęściej sprzedawana polisa w kraju. OC samochodowe ma w założeniu chronić innych użytkowników drogi, pozwalając na opłacenie podstawowych szkód, wyrządzonych przez właściciela polisy. Uszkodzenia mogą być efektem stłuczki czy zarysowania samochodu na parkingu. Warto pamiętać, że OC jest dokumentem sprawdzanym podczas każdej kontroli drogowej, a brak tego dokumentu skutkuje wysokimi mandatami. Ubezpieczenie motocykla w takiej formie nie ma stałej ceny – cena polisy OC zależy od licznych czynników. Na wysokość składki wpływ ma m.in. wiek posiadacza motocykla, ale też wiek, marka i pojemność baku maszyny, miejsce rejestracji czy posiadane przez właściciela zniżki.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie wykupić?

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC na polskim rynku możemy zakupić dodatkowe ubezpieczenia, takie jak Autocasco czy Assistance. Autocasco dedykowany jest dla motocykli nowych i kilkuletnich. Autocasco pozwala na likwidowanie szkód powstałych w wyniku kolizji czy zderzenia, ale też kradzieży czy całkowitego zniszczenia maszyny. Wysokość polisy AC zależne jest od zakresu ochrony, który zostanie wybrany.