Zdrowy, spokojny sen… Jaki materac wybrać?

Artur
październik24/ 2019

Podstawowym czynnikiem wpływającym na komfort i higienę snu jest materac. Czym powinien charakteryzować się właściwy dla danej osoby model? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie? Sprawdź nasze rady!

Stopień twardości

Każdy producent materacy oferuje produkty dostępne w kilku wariantach różniących się od siebie stopniem twardości. Wśród dostępnych modeli wyróżnić  możemy materace miękkie, średnie oraz twarde. To, jaki wariant sprawdzi się w Twojej sypialni, zależy przede wszystkim od budowy anatomicznej. Jeszcze do niedawna popularna była opinia, według której im materac jest twardszy, tym jest zdrowszy dla naszego organizmu. Dzisiaj specjaliści zrywają z tym poglądem. Materac powinien być dopasowany do wagi w taki sposób, aby zapewniać równomierne podparcie kręgosłupowi na całej jego długości. Osoby lżejsze powinny wybierać modele bardziej miękkie, natomiast cięższe – materace twardsze.

Wypełnienie i konstrukcja

Bonellowe, kieszeniowe, sprężynowe, lateksowe, piankowe… Wybór dostępnych opcji jest niezwykle szeroki! Zanim zdecydujesz się na konkretny wariant, warto zrobić w sklepie mały test i sprawdzić komfort użytkowania każdego modelu. Osobom śpiącym z partnerem polecane są materace punktowo reagujące na nacisk. Do tej grupy zaliczyć możemy materace z pianki termoelastycznej oraz lateksowe.

Uwaga: alergia!

Podczas kupowania materaca szczególnie na baczności powinni mieć się alergicy. Ciepłe łóżko to idealne miejsce dla bakterii, roztoczy, pleśni i grzybów. Aby noc nie wiązała się z podrażnieniami skóry czy uporczywym kaszlem, warto wybrać materac lateksowy. Tego typu materac charakteryzuje się antybakteryjnymi właściwościami i kanalikową budową, która zapewnia optymalną cyrkulację powietrza.