Zdjęcia w rzece czasu

Zdjęcia w rzece czasu
Artur
wrzesień28/ 2017

Wszystko płynie. Te słowa, które przypisuje się Heraklitowi, nigdy nie straciły na znaczeniu. Można powiedzieć, że nie przepadły w rzece czasu. Są wieczne, jak myśl i filozofia. Jak uniwersalne prawdy. Jak czas, którego sile poddajemy się każdego dnia, nie zauważając tego, jak mijają lata i ostatecznie przemija całe nasze życie. Czy musimy tak bezpowrotnie przepadać w rzece czasu? Czy jest coś, co mamy na zawsze.

Uwiecznić moment

To, czego nam nikt nigdy nie zabierze, to nasze przeżycia. Te dobre, ale też te złe. Te pierwsze budują nasza siłę, dlatego trzeba je uwiecznić. W dzisiejszych czasach jest to niezwykłe łatwe, kiedy mamy zawsze pod ręką telefon. Uwieczniając ważne dla nas chwile, ocalamy je przed rozpłynięciem się w rzece czasu. Zostają z nami na zawsze. Zostają też jako podarunek dla przyszłych pokoleń. Zwłaszcza gdy ułożymy je w piękny fotoalbum.

Fotoksiążka i życiowa opowieść

Ludzie od zawsze próbowali ocalić od zapomnienia ważne dla nich sprawy – sztukę, pamięć o osobach, wydarzenia rodzinne, koncepcje naukowe i filozoficzne, przyrodę, obrzędy. Często robili to w formie pamiętników czy innego typu zapisków. Dzisiaj mamy do dyspozycji film i fotografię. Ta ostatnia jest jakby bardziej dostępna i prostsza do opanowania. Świadczy o tym fotoksiążka, którą mamy możliwość przygotować samodzielnie. Poprzez pięknie wydane i skomponowane zdjęcia stworzymy życiową opowieść. Ocalimy w ten sposób od zapomnienia najważniejsze dla nas rzeczy.

Wspomnienia mają wielką moc

Przecież wspomnienia mają wielką moc przywracania do istnienia tego, co było bardzo dawno temu. Zdjęcia otwierają na wspominanie w najlepszy sposób. Wystarczy popatrzeć przez chwilę i wszystko powraca. Wydaje się, że to było wczoraj, a nie trzydzieści lat temu. Fotografia to kawałek materii porzucony w rzece czasu, który przechowuje najcenniejsze skarby pamięci.