Skitur – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Artur
luty22/ 2020

Skitur to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa, która stanowi połączenie narciarstwa zjazdowego, biegowego, alpinizmu oraz turystyki górskiej. Wyżej wspomniana stanowi dobre rozwiązanie dla osób, którym znudziły się standardowe sporty zimowe i poszukują ciekawej i ekstremalnej alternatywy.

Co zrobić, aby móc uprawiać skitur?

Przede wszystkim koniecznym jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, a także nabycie umiejętności, które pozwolą na wycieczki skiturowe. Ten sport jest dosyć wymagający, gdyż polega na wchodzeniu pod górę w nartach, aby następnie z wyżej wspomnianej zjechać. W związku z tym nie ma co marzyć o posiłkowaniu się wyciągiem narciarskim.

Ponadto co ważne, wycieczki skiturowe wymagają dobrej kondycji fizycznej i umiejętności jazdy na nartach. Nie jest to sport dla osób, które nigdy w życiu nie miały nic wspólnego z większym wysiłkiem fizycznym.

Jak odpowiednio przygotować się do skituru?

W pierwszej kolejności należy zapisać się na kurs skiturowy, podczas którego dowiemy się wszystkiego co ważne, na temat tej dyscypliny sportowej. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć popełnienia błędu, który odbije się na naszym zdrowiu. Jak możemy się domyślić, ta dyscyplina sportowa nie należy do zbyt bezpiecznych, w związku z czym koniecznym jest dokładne poznanie jej tajników.

Kolejna ważna kwestia to odpowiedni sprzęt skiturowy. Niestety koniecznym jest zdanie sobie sprawy z tego, że nie należy on do najtańszych, a wręcz jego cena potrafi powalić na przysłowiowe kolana. Nie mniej jednak nie ma się co dziwić, gdyż ekwipunek do tego typu aktywności powinien być solidny i zapewniać maksimum bezpieczeństwa, co przekłada się również na jego cenę.

Jakie są największe zalety i wady uprawiania skituru?

Zdecydowanie największą zaletą uprawiania tej dyscypliny sportowej, jest możliwość utraty zbędnych kilogramów oraz wyrobienia masy mięśniowej. Kolejna ważna kwestia, to fakt, że nie wymaga ona stania w kolejce do wyciągu, gdyż dostanie się na górę polega na samodzielnym wchodzeniu na nią, co niewątpliwie pozwala na oszczędzenie czasu.

Jeżeli mowa o wadach tej dyscypliny sportowej, to nie ich zbyt wiele, ale jednak są. Pierwszą, jaką można wymienić to wspomniana wcześniej cena sprzętu do jego uprawiania. Aby móc oszczędzić trochę środków, warto rozejrzeć się po rynku i znaleźć sprzęt używany. Wadą wycieczek skiturowych jest także ich wątpliwe bezpieczeństwo. Odkrywanie nieprzemierzanych dotąd szlaków, czasami może być fatalne w swoich konsekwencjach. W związku z powyższym warto wybierać się na nie większą grupą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/oferta wycieczki skiturowe.