Jak walczyć z pękniętymi naczynkami na twarzy?

Artur
wrzesień21/ 2018

Każdy, kto boryka się z tzw. cerą naczynkową, doskonale wie, co to oznacza. Przypadłość ta charakteryzuje się zaczerwienieniem w okolicy twarzy, zwykle w obrębie nosa i policzków. Pajączki naczyniowe mogą pojawiać się nie tylko na twarzy i szyi, ale także na innych częściach ciała, jednakże to właśnie tam są najbardziej wstydliwym problemem.

Z czego wynikają czerwone placki na ciele?

Jest to nic innego, jak teleangiektazja, czyli pojawienie się drobnych, rozszerzonych naczyń krwionośnych. Są one widoczne gołym okiem poprzez naskórek, w formie cieniutkich, czerwonych niteczek. Mogą pojawiać się przy niektórych chorobach, po kuracji kortykosterydami, a także występować samoistnie, często bez jednej, konkretnej przyczyny. Bardzo często zlewają się w jednolity rumień, powodując intensywnie czerwono-różową plamę na skórze. Prócz specjalnych maści zmniejszających objawy, najczęściej wybieranym sposobem walki z pajączkami jest laserowe zamykanie naczynek. Rzadziej stosowana jest elektrokoagulacja, która jest metodą zdecydowanie mniej skuteczną, wykorzystującą zamiast światła, prąd elektryczny.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Cały zabieg trwa około 20 minut. W zależności od nowoczesności sprzętu pacjent otrzymuje lub nie lek przeciwbólowy. W nowszych modelach laserów, głowica zaopatrzona jest w końcówkę chłodzącą, dzięki czemu środki przeciwbólowe nie są konieczne. Laser emituje niewielkie wiązki światła o określonej częstotliwości. W zależności od intensywności problemu, wykonuje się od jednego do pięciu zabiegów.

Postępowanie po zabiegu

Przede wszystkim ważne jest, aby unikać ekspozycji twarzy na długotrwałe działanie słońca. Do miesiąca od zabiegu nie można się opalać, korzystać z sauny i zażywać bardzo gorących kąpieli. Pielęgnacja skóry powinna ograniczać się wyłącznie do kremów i maści wyznaczonych przez osobę wykonującą zabieg. Należy również zwrócić uwagę na dietę i do momentu całkowitej regeneracji skóry unikać spożywania alkoholi i pikantnych potraw.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Najczęstszymi przyczynami odmówienia wykonania zabiegu jest cukrzyca, padaczka oraz wszelkie dolegliwości związane bezpośrednio z układem krwionośnym (np. słaba krzepliwość krwi). Ważne jest, aby poinformować osobę wykonującą zabieg o lekach, które pacjent przyjmuje oraz chorobach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetologia Esteti-Med