Jak poradzić sobie za granicą rozpoczynając nową pracę?

Artur
czerwiec19/ 2018

Praca poza granicami kraju dla wielu z nas to spełnienie marzeń o lepszym stanowisku, wyższych zarobkach i możliwości mieszkania w interesującym miejscu. Wyjazd do pracy za granicą to dla wielu także jedyna możliwość na to, aby zacząć samodzielne życie. Jak przygotować się do takiego wyjazdu? Z pewnością warto zapoznać się z naszymi radami!

Szukaj pracy ze sprawdzonych źródeł!

Jeśli faktycznie chcesz pracować za granicą poszukiwania etatu zacznij w sprawdzonych źródłach. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy międzynarodowych pośredników pracy – w ich bazach znajdują się oferty sprawdzone i od zaufanych pracodawców. Miej także przygotowane swoje CV w docelowym języku lub po angielsku!

Jeśli uda nam się pomyślnie przejść procesy rekrutacyjne i zostanie nam zaproponowane stanowisko to świetnie. To jednak dopiero pierwszy krok – kolejnym jest rozejrzenie się za mieszkaniem lub pokojem w pobliżu nowej pracy, aby móc bezpiecznie i szybko przechodzić z jednego miejsca do drugiego. Poszukiwania mogą zająć nam nieco czasu. Duże korporacje mogą jednak ułatwić ten problem – dla zagranicznych pracowników mają przygotowane mieszkania do wynajęcia w dobrych cenach. Taki start z pewnością będzie lepszy!

Bardzo istotne jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo – koniecznie wykupmy ubezpieczenie oraz polisę medyczną. Dzięki nim możliwe będzie korzystanie z pomocy lekarza czy opieki ambulatoryjnej.

Co z podatkami?

Jako legalnie zatrudnieni pracownicy po upłynięciu roku podatkowego będziemy musieli rozliczyć się z lokalnym fiskusem. Wielu pracowników boi się tego momentu – niepotrzebnie! Rozliczenie podatku z Holandii czy Skandynawii jest bardzo proste – wystarczy wypełnić odpowiednie formularze. Dla większej wygody możemy je wysłać drogą elektroniczną!