Badanie EKG polega na zarejestrowaniu elektrycznej aktywności serca przy pomocy elektrod, które zamocowane są na skórze klatki piersiowej, nadgarstkach oraz kostkach nóg. Badanie to pozwala na ocenę rytmu serca, co może być pomocne w sytuacji problemów układu sercowo-krążeniowego lub sercowo-naczyniowego.
Czym jest badanie EKG wysiłkowe?
Badanie EKG wysiłkowe, tak samo jak jego podstawowa wersja jest nieinwazyjne. Pozwala na sprawdzenie pracy mięśnia sercowego podczas wysiłku. Ponadto badanie to służy ocenie wydolności układu krążenia oraz kontroli ciśnienia krwi, u osoby, które obciążona jest wysiłkiem fizycznym. W porównaniu do zwykłego badania EKG, pacjent ma przyklejane elektrody wyłącznie do klatki piersiowej i tułowia.
Podczas badania EKG wysiłkowego badana osoba wykonuje ćwiczenia na rowerze, ergometrze lub bieżni ruchomej. Badanie to ma na celu zdiagnozowanie zmian w czynności serca, których nie można wykryć w trakcie EKG spoczynkowego.
Kto powinien zdecydować się na wykonanie EKG wysiłkowego?
Badanie elektrokardiologiczne wysiłkowe zalecane jest u osób, u których podczas EKG spoczynkowego pojawiły się nietypowe zmiany. Ponadto ten rodzaj badania powinien być wykonany, gdy zachodzi potrzeba oceny wydolności fizycznej i czynności układu krążenia.
Próbę wysiłkową wykonuje się również u osób, które są po przeszczepie lub zawale serca oraz tych, które miały wykonywany zabieg pomostowania tętnic wieńcowych. Należy jednak pamiętać, że badania EKG wysiłkowego nie należy wykonywać od razu po przebytym zawale, w trakcie ostrej infekcji, jak i w trakcie niestabilnej choroby wieńcowej.
Analiza EKG wysiłkowego – jak interpretować?
Analiza EKG wysiłkowego polega na określeniu tego, czy wynik badania jest dodatni, czy ujemny. Dodatni wynik próby wysiłkowej oznacza, że w trakcie badania u pacjenta pojawiły się takie dolegliwości, jak ból w klatce piersiowej, a także nieprawidłowy zapis EKG. Elementy te mogą świadczyć o chorobie niedokrwiennej serca, dlatego lekarz powinien zdecydować się na przeprowadzenie koronografii u pacjenta.
Natomiast ujemny wynik EKG wysiłkowego występuje wtedy, gdy podczas wysiłku nie pojawiły się żadne dolegliwości, a sam zapis EKG jest w normie. Można interpretować to w ten sposób, że chorobę wieńcową można wykluczyć z bardzo dużym prawdopodobieństwem.