Czy przeszczep tłuszczu jest bezpieczny?

Artur
listopad16/ 2022

Zabieg, jakim jest przeszczep tkanki tłuszczowej, umożliwia wykorzystanie wspomnianego autologicznego materiału biologicznego. Jego dawcą i biorcą jest pacjent, co znacznie redukuje ryzyko wystąpienia alergii lub uczulenia. Co więcej, taki przeszczep ma większe szanse przyjęcia się. Zabieg przeprowadza wykwalifikowany lekarz chirurg. Przeszczep tkanki tłuszczowej jest stosowany u osób, którym zależy na wyszczupleniu i modelowaniu problematycznych obszarów ciała. Jak przebiega taki zabieg i czego można się po nim spodziewać? Czy mogą wystąpić skutki uboczne lipotransferu?

Na czym polega przeszczep tkanki tłuszczowej?

Zabieg medycyny estetycznej, jakim jest przeszczep tkanki tłuszczowej, służy modelowaniu ciała. Z tej metody korzystają kobiety i mężczyźni. W ten sposób mogą wpłynąć na wysmuklenie swojej sylwetki. Najczęściej zabieg dotyczy subtelnego powiększenia piersi czy nadania lepszego kształtu pośladkom. W tym celu wykorzystuje się tłuszcz, który pochodzi od pacjenta i został pobrany z innych problematycznych miejsc na jego ciele. 

 

Najczęściej mowa tutaj o okolicy brzucha, boczków czy wewnętrznej strony ud. Nie ma jednak praktycznie ograniczenia co do obszaru, z którego wspomniany materiał autologiczny musi być pobrany. Jest to zatem kwestia, jaką lekarz indywidualnie omawia z pacjentem w trakcie konsultacji. Przeszczep może dotyczyć również wybranych obszarów twarzy. W takiej sytuacji pacjenci decydują się na powiększenie ust czy poprawę rysów i konturu żuchwy.

Przeprowadzenie zabiegu

Po ustaleniu przebiegu całego zabiegu pacjent zaczyna być do niego przygotowywany. Lekarz podaje znieczulenie, by zredukować do minimum dyskomfort, który może towarzyszyć pacjentowi. Tkanka tłuszczowa z wybranego obszaru zostaje pobrana w taki sposób, by nie doprowadzić do uszkodzeń znajdujących się w jej okolicy narządów i pozostałych tkanek. Materiał autologiczny jest kolejno filtrowany, oczyszczany i przygotowywany do transferu z pomocą zaawansowanych technologicznie urządzeń. Kolejny krok to wstrzyknięcie opracowanego preparatu w problematyczny obszar. W zależności od potrzeb może to być zabieg wolumetryczny, regeneracyjny lub odżywczy.

Efekty transplantacji tkanki tłuszczowej

Niemal od razu po wykonaniu zabiegu można wstępnie oszacować jego efekty. Należy pamiętać, że po iniekcji obszar zabiegowy może być zaczerwieniony, a miejscowo będzie występować opuchlizna i zasinienia. 

 

Rezultaty są ponadto zależne od tego, czego tak właściwie od omawianej procedury oczekuje sam pacjent. Może to być wypełnienie ubytków powodujących wizualny efekt postarzenia, np. w okolicach oczu lub ust. Mowa tu również o modelowaniu sylwetki, czyli naturalnie wyglądającym powiększeniu piersi, pośladków itd. Niektórzy decydują się na tę metodę, by poprawić kształt nosa lub żuchwy. Inni natomiast poddają się temu zabiegowi, żeby odżywić i ujędrnić skórę np. na dekolcie oraz szyi.

Kwestie bezpieczeństwa dotyczące przeszczepu tłuszczu

Omawiana metoda przeszczepu tłuszczu jest stosowana w oparciu o zaawansowany poziom wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, jak i z pomocą innowacyjnego technologicznie sprzętu. Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg może być obarczony ryzykiem. Jest ono jednak niższe, jeżeli wykonuje go doświadczony lekarz chirurg. Na powodzenie całej procedury wpływa również sposób jej przeprowadzenia.

 

Pierwszą kwestią jest już wspomniany materiał autologiczny. Tłuszcz stosowany do przeszczepu pochodzi od pacjenta, dlatego ryzyko powikłań lub uczuleń jest niższe niż w przypadku stosowania innych, sztucznych substancji lub implantów na potrzeby wymodelowania sylwetki.

 

W trakcie zabiegu nie korzysta się również ze skalpela. Przerwanie ciągłości naskórka i tkanek polega jedynie na wprowadzeniu igły lub kaniuli służącej do pobrania materiału. Nie powstają zatem żadne duże blizny wymagające długotrwałej rekonwalescencji i gojenia.

 

Jeśli zastanawiasz się nad przeszczepem tłuszczu i wymodelowaniem swojej sylwetki bądź odmłodzeniem rysów twarzy, umów się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.