Co dokładnie powinno zawierać zapytanie ofertowe?

Artur
grudzień01/ 2019

Należy zdawać sobie sprawę, że obecnie znalezienie wykonawcy budowy czy remontu jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Co dokładnie powinno znajdować się w zapytaniu ofertowym, by zleceniodawca mógł wybrać najlepszego wykonawcę?

Dokładny opis usługi budowlanej

Warto mieć świadomość, że usługi budowlane opolskie zostaną prawidłowo wykonane, jeżeli będzie ścisła współpraca zleceniodawcy z wykonawcą. Należy zdawać sobie sprawę, że rozpoczyna się ona już przy tworzeniu zapytania ofertowego. Koniecznie muszą się w niej znajdować wszystkie informacje, które umożliwią firmie budowlanej skonstruować satysfakcjonującą dla zleceniodawcy ofertę.

W zapytaniu ofertowym należy zatem poinformować o dokładnym zakresie prac, ewentualnym terminie wizji lokalnej, planowanym terminie rozpoczęcia oraz zakończenia inwestycji czy warunkach formalnych, które muszą być spełnione przez potencjalnego wykonawcę.

Nie można oszczędzać na załącznikach

Dokumentacja techniczna jest konieczna, by możliwe było wykonanie właściwej wyceny planowanych robót. Warto wiedzieć, że liczba załączników, które muszą być umieszczone w zapytaniu będzie uzależniona nie tylko od poziomu skomplikowania, ale również zakresu prac.

W przypadku planowania dużej inwestycji zapytanie ofertowe może się składać nawet z kilkunastu dokumentów. Należy mieć świadomość, że ich liczba będzie się różniła w zależności od specyfiki inwestycji. W zdecydowanej większości właściwie skonstruowanych zapytań znajdują się następujące dokumenty: wzór umowy, przedmiary, specyfikacja materiałowa, plan sytuacyjny.

Sezonowość branży budowlanej

Należy zdawać sobie sprawę, że usługi budowlane opolskie w Polsce uzależnione są od pory roku. Zdecydowana większość prac wykonywana jest bowiem wiosną i latem. Warto jednak zaznaczyć, że część usług budowlanych można bez żadnego problemu realizować w pomieszczeniach, wtedy warunki atmosferyczne nie będą przeszkadzały.

Koniecznie należy zaznaczyć, że najbardziej renomowane firmy remontowe, szczególnie w mniejszych miejscowościach planują prace nawet z rocznym wyprzedzeniem. W celu zebrania satysfakcjonującej liczby ofert zalecane jest złożenie zapytania zdecydowanie wcześniej. Przykładowo osoby, które planują rozbudować swoją halę produkcyjną i chcą, aby prace były wykonywane od maja do września, powinny opublikować zapytanie ofertowe najpóźniej w lutym. Należy wiedzieć, że usługi budowlane, które obejmują bardzo duży zakres prac będą wymagały od wykonawców poświęcenia dużej ilości czasu na profesjonalne przygotowanie ofert.