Wyposażenie narciarza skirunnera

Artur
luty21/ 2019

I nowy i stary. Taki jest skitouring. Narciarstwo wraca do korzeni. W początkach tradycji narciarskich ludzie używali nart do czysto praktycznych celów. Narty były szybsze od rakiet śnieżnych i przy niewielkich nakładach można je było przystosować do wędrówek po górach całkiem nieturystycznych. Nowe narciarstwo o obco brzmiącej nazwie skitour uprawiane jest obecnie w trzech odmianach.

1. Systematyka sportu

Rozróżnia się trzy odmiany skitouringu:

a) skitouring klasyczny − polega na podejściu po stoku, niezależnie od nachylenia, jeśli jest to tylko możliwe, a następnie zjeździe; najczęściej inną trasa niż tą, którą nastąpiło podejście.

b) skitour freeride − po znalezieniu podejścia, które jest niezwykłym wyzwaniem, trzeba znaleźć zjazd nieustępujący wymaganiami wspinaczce.

c) skirunning − najbardziej sportowa odmiana; stok w obie strony pokonywany powinien być w jak najkrótszym czasie.

2. Wyposażenie narciarza

Skitouring wymaga nie tylko wysokich umiejętności w opanowaniu nart. Potrzebny jest też sprzęt, który jest przystosowany do uprawiania narciarstwa ekstremalnego:a) buty − jak każdy but dla narciarza musi być dobrze dobrany; zbyt duży spowoduje bolesne i trudno gojące się otarcia; za mały szybko zmęczy nogę i zablokuje przepływ krwi w stopie, a w efekcie spowoduje przemarzanie stóp.

b) wiązania − można spotkać dwa typy wiązań skitourowych; szynowe i kłowe; wiązania mają charakterystyczna cechę, można je przełączać na tryb wspinaczki i zjazdu; do drugiego typu wiązań potrzebne są dostosowane buty; w czasie wspinaczki wiązania trzymają tylko przód buta lub odchylają całość na szynie, jak w nartach biegowych; drugi model ma do minimum zredukowaną wagę.

c) narty do skitouringu − od typowych zjazdówek różnią się sztywnością i wagą; miękki śnieg nie wymusza konieczności kontrolowania trakcji; narty mają zmienną szerokość, podobnie jak carvingowe; do stylu freeride są sztywniejsze i cięższe, a także mają mocniejsze wiązania ze względu na niesamowite przeciążenia podczas zjazdów; skirunnerzy wybierają zdecydowanie lżejsze egzemplarze z odpowiednio wyprofilowanym czubkiem − dzięki temu narty lepiej zachowują się w głębokim i sypkim śniegu; narty do skitouringu charakteryzują się dużym promieniem skrętu, dlatego użytkownik/sportowiec musi być mistrzem narciarstwa, by móc nad nimi panować.

d) foki − wspinaczka z nartami przypiętymi do butów bez tego udogodnienia jest niemożliwa, a na pewno utrudniona; foka to pas materiału imitującego naturalne futro; zjazd jest możliwy dzięki układającym się kosmykom, natomiast przy cofaniu następuje blokada.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/.