Rewitalizacja zabytków prywatnych i państwowych

Artur
czerwiec19/ 2018

Polska obfituje w wielu zabytkowych miejsc i obiektów. Wiele lat historii, do tego bardzo bogatej, sprawiło, że na naszych ziemiach znajduje się wiele pięknych zabytkowych obiektów. Niestety, wiele z nich wciąż jest w stanie dalekim od idealnego, ale z drugiej strony sytuacja ulega znacznej poprawie w ostatnich latach.

Jak można zauważyć, obserwując otoczenie, coraz więcej zabytków przechodzi rewitalizację. Odnowione znów cieszą oko i przyciągają turystów lub użytkowników. W wielu zabytkach umieszcza się bowiem rozmaite instytucje czy usługi. Wówczas zabytek jest sam w sobie obiektem turystycznym, a z drugiej strony pełni funkcję użytkową. W ten sposób zostało odnowionych wiele polskich zabytków. Część z nich wciąż stanowi własność państwa i jest często w rękach samorządów, ale dużo zabytków wraca w ręce prywatnych właścicieli wskutek reprywatyzacji.

Zrewitalizowane zabytki atrakcjami turystycznymi

Odnowiony zabytek, niezależnie od tego, czy jest udostępniony po prostu do zwiedzania, czy jest w nim prowadzona jakaś działalność, przynosi zyski. I to w tym właśnie celu przeprowadzana jest najczęściej rewitalizacja zabytków. Robią tak samorządy, które chcą przyciągnąć turystów i w ten sposób zwiększyć dochody do budżetu, a robią tak również prywatni właściciele. W obiektach prywatnych często mieszczą się hotele, pensjonaty i inne usługi, które stanowią formę dochodu dla właścicieli.

Drugie życie zabytków

Wiele, szczególnie prywatnych, zabytków, przez wiele lat niszczało, zanim zostały odzyskane przez prawowitych właścicieli. Dziś, gdy są w rękach prywatnych, odzyskują swój należyty blask i stanowią z jednej strony ciekawy wizualnie obiekt, z drugiej oferują często niebanalne i ciekawe usługi. Mieszczą się w nich hotele, salony spa, galerie czy obiekty agroturystyczne.

Rewitalizacja zabytków jako usługa

Na polskim rynku działa wiele firm, których specjalnością jest renowacja zabytków. A odbudowa zamku, pałacu czy dworku to zadanie nie tak proste, jak się wydaje. I nie chodzi tu bynajmniej o same koszty, które są znacznie wyższe, niż w przypadku innych obiektów. Proces rewitalizacji zabytku należy bowiem przeprowadzać ściśle według planów i wytycznych konserwatora zabytków. Dlatego wybór profesjonalnej firmy jest ważny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.