Montaż anteny satelitarnej – jak przeprowadzić go prawidłowo?

Artur
kwiecień28/ 2021

Prawidłowy montaż anteny satelitarnej zapewnia czysty odbiór wielu kanałów telewizyjnych. Przed montażem anteny należy zastanowić się nad wyborem kluczowej kwestii, czyli jej rodzajem. Tych na rynku jest sporo. Dowiedz się jak wybrać i zamontować antenę satelitarną.

Montaż anteny satelitarnej – podstawowe kwestie

Montażu anteny satelitarnej można dokonać samodzielnie, ale na początku należy zacząć od kluczowych kwestii. Przede wszystkim trzeba zdecydować się na rodzaj konkretnej anteny. Nie chodzi tutaj tylko o model, ale również odbiór kanałów. Z tego względu pod uwagę trzeba wziąć:

 

  • jakie stacje telewizyjne chcielibyśmy odbierać,
  • czy zależy nam na odbiorze programów cyfrowych, czy analogowych.

Montaż anteny satelitarnej krok po kroku

Przede wszystkim do montażu anteny satelitarnej należy dobrze się przygotować przez zgromadzenie odpowiednich narzędzi. Przy instalacji niezbędne okażą się takie narzędzia:

 

  • wiertarka,
  • klucz płaski,
  • poziomica,
  • śrubokręt,
  • obcęgi,
  • nóż.

 

Przy montażu niezbędna jest tylko antena, ale również przewód oraz wtyki, które należy do niej przymocować. W kolejnym kroku należy zastanowić się, gdzie będziemy montować antenę satelitarną. Czy instalacja odbędzie się na dachu domu rodzinnego, balustradzie balkonowej, czy na ścianie. W tym przypadku również należy dobrać właściwe mocowania do danego podłoża.

 

Przed montażem należy sprawdzić kierunek, gdyż antenę satelitarną najlepiej instalować od strony południowej (o ile istnieje taka możliwość). Tym sposobem zyskujemy lepszy odbiór. Antena satelitarna powinna ponadto być montowana jak najwyżej, aby jakość sygnału był jak najlepsza.

 

Właściwy montaż anteny satelitarnej powinien rozpoczynać się od przygotowania wszystkich niezbędnych elementów – w tym kabla z wtykiem do anteny i telewizora. Należy oszacować jego potrzebną ilość (kable dostępne są w standardowych długościach 10, 20 czy 30 metrów).

 

Krok 1. Postępuj według instrukcji, złóż wszystkie niezbędne elementy anteny według zaleceń producenta. Wykonaj tę czynność w spokojnym miejscu, a nie np. na dachu.

 

Krok 2. Przygotuj uchwyt do anteny satelitarnej i również połącz ze sobą części.

 

Krok 3. Przewód anteny satelitarnej zarówno z jednej, jak i drugiej strony wyposaż w złącze typu F. Można je łatwo zamontować na przewodzie poprzez zdjęcie fragmentu osłony kablowej. Tak, aby widoczny był miedziany fragment kabla.

 

Krok 4. Na wybranej powierzchni zamontuj maszt lub uchwyt. Dobrze go przykręć, gdyż stabilny montaż anteny satelitarnej w dużej mierze zależy od tego kroku.

 

Krok 5. Do masztu lub uchwytu montuje się antenę satelitarną, a następnie mocuje się do niej przewód. Drugi koniec podłącza się do telewizora.

 

Przed właściwym podłączeniem anteny warto sprawdzić, gdzie sygnał będzie najlepszy i pod jakim kątem powinna być zamocowana antena satelitarna.

Fachowcy od montażu anten

Samodzielny montaż anteny satelitarnej nie jest wbrew pozorom prostym zadaniem. Dlatego, jeśli nie czujesz się na siłach lepiej powierz to zadanie wykonawcom. Sprawdzonych specjalistów możesz znaleźć na Fixly – https://fixly.pl/kategoria/montaz-anten. Wystarczy, że dodasz zlecenie, a fachowcy z okolicy sami wyślą ci swoje oferty.

 

 

świąteczne dekoracje domu zestawy mebli rattanowych dekoracje ogrodowe