Dlaczego warto wybudować dom energooszczędny?

Artur
czerwiec19/ 2018

Dom, który zużywa mało energii, jest tańszy w utrzymaniu. Gdy chcemy budować przyszłościowo, warto pomyśleć o skorzystaniu z energooszczędnych technologii!

Domy energooszczędne budowane także w Polsce

W Polsce budownictwo niskoenergetyczne nie jest jeszcze tak znane jak w krajach Europy Zachodniej. Jednak tanie domy energooszczędne są coraz bardziej popularne i widoczne również w polskim krajobrazie.

Dlaczego warto zdecydować się na budownictwo energooszczędne? Jak możemy wybudować dom tego rodzaju? Ile to kosztuje?

Domy energooszczędne – zalety

Przede wszystkim budownictwo energooszczędne to niskie koszty utrzymania. Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii, nawet tanie domy energooszczędne są w stanie znacząco zmniejszyć koszty takie jak ogrzewanie budynku.

W parze z niskimi rachunkami idzie również ochrona środowiska naturalnego – dom o niższym zapotrzebowaniu na energię jest także bardziej przyjazny dla natury, ponieważ nie powoduje emisji tak wielu szkodliwych zanieczyszczeń.

Oczywiście, warto także wskazać, że nowoczesne domy energooszczędne są również bardzo komfortowe w zamieszkaniu. Stosuje się w nich często systemy automatyki, które wspomagają wygodę życia każdego dnia.

Domy energooszczędne – wady

Oczywiście, warto też wspomnieć o tym, że budownictwo energooszczędne ma swoje wady. Głównym problemem są tanie domy energooszczędne, ponieważ nadal nie ma ich zbyt wiele. Stosowane w tym budownictwie technologie są dość kosztowne, a tym samym postawienie budynku niskoenergetycznego pociąga za sobą większe koszty.

Także warto wskazać, że najlepiej budowę domu powierzyć ekspertom w tej dziedzinie – firmom, które wiedzą, jak zrealizować projekt, aby dom rzeczywiście był energooszczędny.

Jak wybudować tani dom energooszczędny?

Jeśli także zainteresowały cię tanie domy energooszczędne, warto poszukać firmy, która będzie mogła wykonać taki budynek. W internecie możemy znaleźć także gotowe projekty domów energooszczędnych – pozwalają na zmniejszenie kosztów już na wstępnym etapie, czyli zakupu projektu.

Warto także zaznaczyć, że możemy ubiegać się o różnego rodzaju dotacje i dofinansowania na rozwiązania niskoenergetyczne, na przykład na systemy solarne lub inne urządzenia wspomagające działanie domów niskoenergetycznych. Firmy, które zajmują się realizacją takich projektów, również mogą pomóc nam we wnioskowaniu o środki.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER Sp z o.o.

skf.org trzaikrajobraz.pl obat-polska.pl