Czy Polacy pracujący w Danii mogą odzyskać podatek?

Artur
listopad29/ 2018

Wysokość skali podatkowej w Danii dla wielu Polaków może być ogromnym zaskoczeniem; w tym kraju podatnicy płacą jedne z najwyższych podatków w całej Europie. Pracujący w tym kraju pracownicy z Polski mają obowiązek rozliczenia się z tamtejszym odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego. Warto wiedzieć, że jest wiele sytuacji, w których przysługuje zwrot podatku z Danii.

W jaki sposób starać się o zwrot podatku z Danii?

Osoby, które na terenie Danii były zatrudnione na podstawie umowy o pracę muszą odprowadzić podatek do SKAT – tak nazywa się duński urząd podatkowy. Do rozliczenia się z duńskim urzędem podatkowym niezbędne jest posiadania CPR – Personnumer. Osoby, które będą rozliczać się ze SKAT muszą także przedstawić dokumenty, które potwierdzą, że na terenie Danii były zatrudnione legalnie. Podatnicy otrzymują od SKAT deklarację podatkową. Jest tam umieszczona informacja o tym do kiedy muszą rozliczyć się z urzędem podatkowym. Jedni podatnicy rozliczają się w Danii do 1 maja, inni mają czas do 1 lipca.

Co zrobić, aby zwrot podatku był wyższy?

Warto wiedzieć, że duńska polityka fiskalna to nie tylko konieczność płacenia bardzo wysokich podatków, ale również mnóstwo ulg, dzięki którym zwrot podatku z Danii może być sporo wyższy. Polacy, którzy pracują w Danii mogą skorzystać między innymi z ulgi na dojazdy do pracy. Aby można było odliczyć koszty dojazdów do pracy odległość z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy w obie strony powinna być większa niż 24 kilometry. Ulga ta odliczana jest na podstawie biletów komunikacji miejskiej, biletów z bramek na autostradach czy na podstawie rachunków za paliwo. Aby skorzystać z ulgi na dojazdy do pracy, można korzystać zarówno z transportu publicznego, jak i dojeżdżać własnym samochodem. Pracownicy z Polski mają także prawo do ulgi z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego.