Buty rowerowe SPD – komfort i bezpieczeństwo

Artur
sierpień06/ 2021

Zwykłe adidasy czy trampki z powodzeniem wystarczą na lekką przejażdżkę rowerem po mieście. Kiedy jednak jazda na rowerze zaczyna stawać się prawdziwą pasją, to warto pomyśleć również o profesjonalnym stroju, w tym przede wszystkim butach. W sklepach dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów butów przeznaczonych do jazdy rowerowej, np. SPD.

Buty rowerowe SPD

Nazwę swoją zawdzięczają jednemu z najpopularniejszych na świecie mechanizmów zatrzaskowych na pedałach przy rowerach górskich, które zostały stworzone przez firmą Shimano. Dzięki tym mechanizmom noga wraz z butem utrzymywana jest stabilnie w czasie jazdy, co chroni ją przed wypadnięciem i tym samym wpływa na bardziej wydajną i płynną jazdę w szczególnie trudnych warunkach.

Buty rowerowe SPD mogą różnić się nieco swoją budową i funkcjami, które uzależnione są przede wszystkim od tego, w jakich warunkach będzie się ich używać. Istnieją więc specjalne systemy przystosowane do ekstremalnych warunków górskich, a także takie, które sprawdzą się w jeździe szosowej.

Właściwości butów rowerowych SPD

Buty do jazdy szosowej posiadają przede wszystkim bardzo twardą podeszwę, a także co najmniej trzy miejsca na zatrzaski w pedałach. Dzięki temu stopa jest bardzo stabilna, co zdecydowanie wpływa na jakość i szybkość jazdy. Dzięki temu również unika się kontuzji, które typowe są dla tej dyscypliny sportowej. W tych butach za sprawą twardej podeszwy jest praktycznie niemożliwe chodzenie.

Tego rodzaju specjalistyczne obuwie wykonane jest również z wysokiej jakości materiałów, które maja za zadanie chronić stopy przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, np. deszczem czy chłodem. Zapewniają również właściwą wentylację, aby stopy nadmiernie się nie pociły. Z powodzeniem więc można ich używać w każdych warunkach szosowych i niezależnie od pogody.

Kiedy zdecydować się na profesjonalne buty rowerowe SPD?

Nie jest to zakup konieczny, ale dla osób, które jeżdżą profesjonalnie lub spędzają na rowerze naprawdę dużo czasu, na pewno bardzo przydatny. Dzięki nim nie tylko jazda jest dużo bezpieczniejsza i wygodniejsza, ale również efektywna. Jeśli więc zależy nam na jakości jazdy, to zdecydowanie warto pomyśleć o tego rodzaju specjalistycznych akcesoriach do jazdy rowerowej.

Warto pamiętać o tym, aby obuwie rowerowe dobrać adekwatnie do swoich potrzeb. Na przykład buty do jazdy górskiej odznaczają się nieco inną budową i funkcjami niż buty szosowe. Nasza decyzja więc powinna być podjęta ze względu na warunki, w jakich najczęściej zdarza nam się jeździć.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd.

zadaszenia tarasów zestaw ogrodowy tanio patio meble ogrodowe