Wyciskarka wolnoobrotowa – zdrowie i wygoda

Artur
czerwiec12/ 2020

Samodzielnie robione soki z wyciskarki to prawdziwa bomba witamin i minerałów. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał owoców czy warzyw, do jego przygotowania najlepsza będzie wyciskarka wolnoobrotowa. Pozwoli ona szybko i sprawnie przyrządzić świeży, zdrowy napój, w którym bez problemu zawrzesz cenne składniki – dzięki czemu będziesz żyć zdrowo i bardziej fit!

W tym artykule przeczytasz:

  • Na czym polega działanie wyciskarek wolnoobrotowych?
  • Jakie są ich rodzaje?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze wyciskarki wolnoobrotowej?

Wyciskarka do soków – sposób działania

Wyciskarki wolnoobrotowe stały się na rynku konkurencją dla swoich starszych kuzynek – sokowirówek. Te ostatnie działają co prawda szybciej, jednak jakość przygotowanego napoju jest znacznie niższa – przy ścieraniu produktów w bardzo szybkim tempie maszyny te mocno się nagrzewają, przez co niszczą część drogocennych składników. Alternatywą są więc wyciskarki wolnoobrotowe, które – jak sama nazwa wskazuje – działają w niewielkim tempie, ale dzięki temu pozwalają wykorzystać całe bogactwo witamin i minerałów zawartych w owocach i warzywach.

Głównym mechanizmem w wyciskarce wolnoobrotowej jest wałek, który miażdży wrzucone do maszyny składniki i wyciska z nich sok. Powstały napój nie jest tak rozwarstwiony i utleniony jak w przypadku efektu pracy sokowirówki, zawiera też więcej błonnika. Nie trzeba go wypijać w całości od razu po zrobieniu – zazwyczaj można go trzymać w lodówce jeszcze przez mniej więcej 24 godziny. Do osobnego zbiornika trafia też odciśnięty miąższ. Nie jest to jednak odpad do wyrzucenia – w myśl ideologii zero waste można go potem wykorzystać np. przy robieniu zup czy sosów.

Wyciskarki wolnoobrotowe – różne rodzaje

Wyciskarki wolnoobrotowe dostępne są na rynku w kilku rodzajach. Przede wszystkim wyróżniamy modele poziome i pionowe. W tych pierwszych wałek – jedno- lub dwuślimakowy – znajduje się w pozycji horyzontalnej względem otworu, w który wkłada się składniki. Trzeba je więc wciskać za pomocą specjalnego „popychacza” (który właściwie zawsze jest dołączony do zestawu). Pozwala to zwykle na ich lepszą obróbkę, jednak czas przygotowania napoju jest dłuższy. Co więcej, cały proces wymaga włożenia więcej siły i wymusza ciągłą obecność przy urządzeniu.

W wyciskarkach pionowych z kolei stosuje się zawsze wałek jednoślimakowy, który ustawiony jest wertykalnie. Składniki wrzuca się więc od góry i same wpadają one do specjalnej komory, w której dodatkowo są „zaciągane” przez wałek. Ta prosta konstrukcja sprawia, że użytkowanie takiego sprzętu nie wymaga dużo wysiłku. Wyciskarka pionowa jest w zasadzie „samoobsługowa”, ponieważ od Ciebie wymaga tylko wrzucenia warzyw i owoców do odpowiedniej przegródki. W związku z tym modele te są obecnie najpowszechniejsze – gwarantują bowiem znacznie większy komfort użytkowania. Mają często niższą cenę niż wyciskarki poziome, ale oferują zwykle mniej funkcji, a powstały w nich sok jest mniej klarowny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyciskarki wolnoobrotowej?

Jednym z kluczowych parametrów wyciskarek wolnoobrotowych jest szybkość działania… Ale uwaga: w tym akurat wypadku im mniejsza liczba obrotów na minutę – tym lepiej! Nie czas tu się bowiem liczy, tylko precyzja, z jaką dokonuje się obróbki użytych składników. Prędkość ślimaka w standardowych modelach tego typu wynosi zazwyczaj ok. 80–100 obrotów na minutę, a w najefektywniejszych – nawet tylko 40. Niektóre wyciskarki oferują też możliwość ustawienia prędkości działania w jednym z kilku trybów.

Bardzo duże znaczenie ma także moc urządzenia. Wyciskarki są zasadniczo wysoce energooszczędne (znacznie bardziej niż sokowirówki). Wynika to z faktu, że stosuje się w nich zazwyczaj bezszczotkowe silniki indukcyjne – znacznie wydajniejsze niż standardowe silniki szczotkowe. Moc urządzenia powinna być na tyle wysoka, aby poradziło ono sobie z miażdżeniem twardszych składników, jak np. warzywa korzeniowe. Zwróć też uwagę na wielkość urządzenia – te bardziej rozbudowane zajmują sporo miejsca, więc musisz się zastanowić, czy masz na to wolną przestrzeń w kuchni. Last but not least: design! Producenci starają się, aby wyciskarki nie tylko były funkcjonalne, lecz także estetycznie prezentowały się w Twojej kuchni.

Masz ochotę się przekonać, jak smakuje sok z wyciskarki? Wiele ciekawych modeli znajdziesz pod adresem: https://allegro.pl/kategoria/do-kuchni-wyciskarki-wolnoobrotowe-254958. Wybierz ten najlepiej dopasowany do swoich potrzeb i ciesz się dobrym zdrowiem przez długie lata!

zobacz więcej …. bridge-o-rama.com zobacz wiecej