Wakacyjna praca za granicą dla studenta – o czym warto pamiętać?

Artur
marzec15/ 2020

Wielkimi krokami zbliża się lato. Za kilka miesięcy studenci zakończą kolejny semestr nauki. Najdłuższa przerwa czeka maturzystów, którzy między napisaniem matury a rozpoczęciem studiów będą mieli aż pięć miesięcy wakacji. Znaczna część osób wykorzysta ten czas na podreperowanie budżetu, podejmując sezonową pracę za granicą. Ty również planujesz w tym roku pracować poza ojczyzną? W takim razie sprawdź, o czym powinieneś pamiętać!

Uwaga na krętaczy!

Pośrednik oferujący pracę na plantacji winogron w Hiszpanii wymaga wpłacenia zaliczki? Etapem rekrutacji poprzedzającej wyjazd do Niemiec jest zapłata 500 zł na noclegi lub transport? W takich sytuacjach powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Nie ufaj firmom wymagającym wysokich opłat oraz takim, które nie udostępniają wszystkich swoich danych. Aby mieć pewność, że nie masz do czynienia z oszustem, dokładnie sprawdź potencjalnego pracodawcę (Internet jest tutaj nieocenionym pomocnikiem). Najbezpieczniej jest współpracować z rzetelnymi, znanymi pośrednikami prowadzącymi swoje biura stacjonarne w większych miastach w Polsce.

Pracuj legalnie!

Mimo tego, że większość osób świadoma jest zagrożeń, jakie daje „praca na czarno”, niektóre firmy wciąż zwlekają z podpisaniem umowy albo oferują  wyższe zarobki w zamian za wykonywanie obowiązków bez żadnej podstawy prawnej. Nie daj się zwieść mglistym obietnicom – tylko legalna praca na podstawie umowy daje Ci bezpieczeństwo, ubezpieczenie i pozwoli na dociekanie swoich praw w ewentualnych konfliktowych sytuacjach. Co ważne, pracując legalnie i odprowadzając składki do zagranicznej kasy, możesz liczyć na zwrot podatku z Niemiec, Norwegii czy Anglii w przyszłym roku. Niemała kwota może znacząco podreperować studencki budżet!

taras inspiracje janeshaphotography.com 2006badukleague.com