Fundamenty, ściany i dach w domu o konstrukcji prefabrykowanej

Artur
sierpień27/ 2018

Budowa domu w oparciu o prefabrykowane ściany betonowe to nie tylko wysoka trwałość konstrukcji budynku, ale przede wszystkim znaczne skrócenie czasu, potrzebnego na realizację inwestycji. Same bloki to jednak nie wszystko. Decydując się na nie, warto pomyśleć o innych elementach konstrukcyjnych nieruchomości.

Jak wykonać fundament?

W większości konstrukcji budynków, stosuje się tradycyjne fundamenty ławowe. Ze względu na specyficzny rodzaj obciążeń, w przypadku domów z kompozytów prefabrykowanych, z reguły wykorzystuje się elementy płytowe.

Technologia budowy domu nie jest jednak jedynym wyznacznikiem, decydującym o wybranej formie fundamentów. Bardzo istotny jest tu np. rodzaj podłoża. Co ciekawe, elementy fundamentu również można oprzeć na betonowych konstrukcjach prefabrykowanych, których zbrojenie należy dostosować do wymogów technicznych zawartych w projekcie.

Ściany a konstrukcje prefabrykowane

Budowa domu w oparciu o prefabrykowane ściany betonowe, pozwala na zaoszczędzenie całkiem dużej ilości miejsca. W przypadku np, pustaków ceramicznych, standardowa grubość ściany wynosi około 24 cm. Dzięki specyficznej strukturze, zastosowanie prefabrykowanych ścian betonowych pozwala na zaoszczędzenie aż 9 cm, gdyż ich grubość z reguły nie przekracza 15 cm (dotyczy ścian konstrukcyjnych).

W przypadku ścian poddasza, wymiar ten jest jeszcze mniejszy i wynosi około 12 cm. Z kolei ścianki działowe, wykonane z elementów prefabrykowanych, mogą mieć zaledwie 10 cm grubości. W ten sposób, przy zachowaniu tego samego wymiaru budynku, uzyskujemy znacznie większą kubaturę użytkową.

Podczas montażu ścian wykonanych z prefabrykowanych elementów betonowych, zawsze warto zwrócić uwagę na ich odpowiednie zabezpieczenie, przy pomocy metalowych prętów zbrojeniowych. Każda z prefabrykowanych ścian betonowych, posiada charakterystyczne strzemiona, które pozwalają na ich wsunięcie a w konsekwencji ustabilizowanie.

Podczas montażu ścian, warto również zwrócić uwagę na zalanie narożników odpowiednio wytrzymałym betonem (np. klasy C20/25). Poszczególne bloki betonowe należy również połączyć ze stropem. Najlepiej robi się to za pomocą specjalnych prętów, wcześniej zamontowanych wewnątrz bloku.

Dach a prefabrykowane ściany betonowe

Zaletą betonowych elementów prefabrykowanych, jest możliwość dowolnego wybrania konstrukcji dachu i jego poszycia. Duża odporność na przeciążenia sprawia, że w ten sposób można montować nawet bardzo ciężkie i wielkopowierzchniowe dachy. Zaleca się jednak, by w przypadku niektórych konstrukcji dachów, wewnętrzne, prefabrykowane ściany betonowe, posiadały nieco większą grubość (w celu utrzymania zwiększonego ciężaru).

Podsumowując, budowa domu z prefabrykowanych ścian betonowych, wymusza na inwestorze wykonanie zmian w zakresie projektu fundamentu i konstrukcji nośnych, ale też przedkłada się na całkowitą dowolność w kwestii budowy dachu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny

ikotka.com forum.org me-project.org