Diagnostyka i leczenie endometriozy

Artur
Kwiecień08/ 2018

Endometrioza nazywana jest inaczej gruczolistością. Jest to niezwykle często występująca choroba u kobiet. Związana jest z przykrymi dolegliwościami bólowymi i dotyczy zazwyczaj kobiet w wieku od 15 do 45 lat. Endometrium to słowo pochodzące z łaciny, które oznacza błonę śluzową macicy. Ta błona śluzowa fizjologicznie powinna znajdować się tylko w narządzie rozrodczym. Choroba natomiast polega na znajdowaniu się tych komórek błony śluzowej w innych częściach ciała, co często wywołuje ból.

Skąd bierze się choroba?

Jednoznaczna przyczyna rozwoju choroby nie została dotąd dokładnie określona, mimo że wykonano w tym kierunku setki badań. Jedna z teorii, zwana teorią transplantacji, twierdzi że ogniska powstają z komórek błony śluzowej macicy, które opuściły ją przez jajowody, naczynia krwionośne oraz limfatyczne. Częstość występowanie choroby szacuje się nawet na 44% kobiet, ale ciężko jest podać dokładne statystyki, ponieważ jedyną metodą stwierdzającą endometriozę jest operacja. Istnieje kilka czynników, które sprzyjają powstaniu choroby, mianowicie:
– wczesna pierwsza miesiączka,
– bezdzietność,
– uwarunkowania genetyczne,
– krótkie cykle miesiączkowe.

Objawy endometriozy

Objawy choroby zwanej endometriozą są zależne przede wszystkim od tego, gdzie jest ona zlokalizowana. Jeśli jej lokalizacja to macica: pacjentka będzie się zmagała z bolesnymi miesiączkami, bólami międzymiesiączkowymi oraz intensywnym krwawieniem podczas miesiączki. Jeśli choroba rozwija się w obrębie odbytniczo – pochwowym – ból mogą sprawiać stosunki płciowe. Endometrioza pęcherza moczowego będzie charakteryzowała się dokuczliwymi skurczami pęcherza moczowego, uczuciem parcia na pęcherz i krwiomoczem.

Badania stwierdzające endometriozę

Chorobę przede wszystkim rozpoznaje się na podstawie listy objawów klinicznych. Jeśli budzi to wszelkie wątpliwości, dodatkowo wykonywane jest badanie ginekologiczne i USG. Niestety często jedyną skuteczną metodą diagnostyczną jest operacja.

Endometrioza leczenie i diagnostyka laparoskopowa

Laparoskopia to metoda, która najdokładniej wskaże ogniska endometriozy. Często jest wybierana u kobiet, które mają tak bolesne miesiączki, że jakość ich życia zostaje znacznie obniżona.

Endometrioza leczenie

Tak naprawdę przy leczeniu tej choroby stosuje się tylko dwie metody: farmakoterapię i chirurgię. Środki farmakologiczne mają za zadanie przede wszystkim obniżyć produkcję hormonów aż do zaprzestania miesiączkowania. Niestety po zaprzestaniu takiej terapii objawy mogą bardzo szybko wrócić. Leczenie chirurgiczne ma na celu całkowite usunięcie ognisk endometriozy z organizmu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html